Często bywa tak, że największych naukowych odkryć dokonuje się przypadkiem – na przykład w wannie. Przekonają się o tym uczestnicy sobotnich warsztatów w Energetycznym Centrum Nauki (ul. Olszewskiego 6 w Kielcach).

W sobotę 24 sierpnia o godzinie 13:00 rozpoczną się warsztaty familijne „Haureka! – Co ma pływać, nie utonie!”. Śledząc losy Archimedesa i Kartezjusza zastanowimy się na nich, czy zwykła kąpiel w wannie może prowadzić do naukowych odkryć i dlaczego niewielkie przedmioty, takie jak na przykład kamyki, opadają na dno, a ogromny statek unosi się na powierzchni.

O 14:00 natomiast spotkają się wszyscy zainteresowani naturalną satelitą Ziemi. „Tam, gdzie nie sięga wzrok – tajemnice Księżyca” to warsztaty, podczas których uświadomimy sobie, że Księżyc skrywa przed nami mnóstwo sekretów, mimo że już pół wieku temu stał się on celem najdłuższej wyprawy kosmicznej, w jaką wyruszył człowiek. Dowiemy się, jakie widoki roztaczają się z Księżyca i dlaczego obserwowany z Ziemi zmienia tak często zmienia on swój kształt. A na koniec zastanowimy się, co kryje się po jego ciemnej stornie .