NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Kieleccy policjanci uczą dzieci bezpieczeństwa na drodze

0

Jak bezpiecznie poruszać się po drogach, także na rowerze, jak udzielać pierwszej pomocy – tego uczy dzieci kielecka policja, a służy temu między innymi Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym Szkół Podstawowych. Tegoroczne eliminacje powiatowe odbędą się 25 kwietnia w Szkole Podstawowej w Sukowie, pod honorowym patronatem starosty kieleckiego Mirosława Gębskiego.

Od wielu lat turniej cieszy się niesłabnącą popularnością wśród uczniów szkół podstawowych z Kielc i powiatu kieleckiego. Bardzo duży wkład w jej organizację ma Policja, która pomaga szkołom przygotować dzieci do zawodów, podczas których uczniowie biorą udział w kilku konkurencjach- teoretycznych i praktycznych.
– Uczestnicy konkursu rozwiązują testy wiedzy z przepisów ruchu drogowego, muszą też wykazać się wiedzą z bezpiecznych zachowań na skrzyżowaniach, następnie prezentują swoje umiejętności na rowerowym torze przeszkód oraz miasteczku ruchu drogowego. Kolejną ważną konkurencją, w której muszą wykazać się uczniowie jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej osobie poszkodowanej w wypadku drogowym – wylicza mł.asp. Tomasz Klimczewski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.

Dzięki turniejowi policja popularyzuje wśród najmłodszych przepisy ruchu drogowego, tym samym dba o ich bezpieczeństwo.
– Obserwujemy, że dzieci zdobytą od nas wiedzą chętnie dzielą się z rodzicami, czasem wręcz zwracają im uwagę jak powinni bezpiecznie zachowywać się na drodze.

Wiosna to początek sezonu rowerowego, dlatego kieleccy policjanci przypominają zarówno dzieciom, jak i dorosłym o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, o których trzeba pamiętać przed wyjazdem na rowerową przejażdżkę. Po pierwsze trzeba sprawdzić wyposażenie jednośladu. – Aby móc poruszać się rowerem po drodze musi być wyposażony w dzwonek, a także sprawnie działający hamulec, z przodu mieć światło barwy białej lub żółtej może być migające, z tyłu światło czerwone też może być migające i światło odblaskowe o kształcie innym niż trójkąt . Wsiadając na rower warto założyć kask, choć nie jest on obowiązkowy , ale może uratować życie w czasie wypadku, a tych w sezonie rowerowym nie brakuje – podkreśla.
Prawidłowo wyposażony rower to jedno. – Pamiętajmy, że dziecko powyżej 10 roku życia poruszające się rowerem po drodze powinno mieć kartę rowerową. Egzamin może zdać w szkole, w której są przeszkoleni do egzaminowania nauczyciele. Można też skontaktować się z Wydziałem Ruchu Drogowego, wtedy my przyjeżdżamy i egzaminujemy uczniów – informuje mł.asp. Tomasz Klimczewski.

Zatrzymani przez policję w Końskich: Poszukiwani znajdą się za kratami

0

Kolejni przestępcy ukrywający się przed wymiarem sprawiedliwości zostali ujęci przez funkcjonariuszy z Końskich. Dwaj mężczyźni, którzy przez miesiące unikali odbycia wyroków, w końcu zostaną osadzeni w zakładzie karnym.

Taktyki zmiany miejsca pobytu i ukrywania się nie zagwarantowały sukcesu w uchylaniu się od kary. Wytrwała praca policji umożliwiła odnalezienie osób poszukiwanych i przywrócenie ich pod jurysdykcję prawa.

Policjantom z Końskich udało się namierzyć 33-latka ukrywającego się przed wymiarem sprawiedliwości za przestępstwo drogowe. Zatrzymany w gminie Radoszyce mężczyzna odbędzie teraz wyrok jednego roku pozbawienia wolności zgodnie z nakazem sądu.

Niedługo przed tym incydentem ujęto również 56-latka z gm. Smyków, który unikał kary za niewypełnianie obowiązków alimentacyjnych. Na cztery miesiące trafi on do więzienia na podstawie decyzji sądu w Końskich.

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Końskich

Kamil Ostrowski uczeń SP Daleszyce wśród najlepszych

0

Ponad 200 uczniów ze świętokrzyskich szkół podstawowych otrzymało tytuły laureatów konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Kielcach przy współpracy ze Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Wśród laureatów znalazł się Kamil Ostrowski uczeń kl. VIII Szkoły Podstawowej im. pułkownika Mariana Sołtysiaka „Barabasza” w Daleszycach, który brał udział w konkursie przedmiotowym z geografii.

Konkursy przedmiotowe w szkołach podstawowych mają bardzo dużą rangę. Pokazują bowiem jak poszczególne szkoły pracują z uczniami zdolnymi, to dlatego wynik tych konkursów jest czasem ważniejszy od rezultatu uzyskanego na egzaminie na koniec szkoły podstawowej. Tytuł laureata konkursu przedmiotowego zwalnia uczniów z pisania z tej części egzaminu, z której dany uczeń zdobył laur i często otwiera drogę do najlepszych szkół średnich w całej Polsce.

Żeby zdobyć tytuł trzeba przejść aż trzy etapy – rozpoczynając od pierwszego szkolnego, a kończąc na trzecim – wojewódzkim, do którego trafiają tylko najlepsi uczniowie.

Kamil znalazł się w gronie najlepszych z najlepszych. Serdecznie gratulujemy, naszemu zdolnemu uczniowi, a także nauczycielce Agnieszce Młynarskiej, która przygotowywała Kamila do konkursów.

Sesja Rady Miejskiej w Daleszycach

0

Informuje się mieszkańców Gminy Daleszyce, że w dniu 26.04.2024 r. tj. piątek o godz. 15:00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy w Daleszycach odbędzie się sesja VIII kadencji Rady Miejskiej w Daleszycach w trybie stacjonarnym.

Proponowany porządek obrad:

1. Otwarcie sesji i stwierdzenie quorum.
2. Przyjęcie wniosków do porządku obrad.
3. Przyjęcie porządku obrad.
4. Zatwierdzenie protokołu z poprzedniej sesji.
5. Informacje:
a) Komendanta Miejskiego PSP w Kielcach o stanie bezpieczeństwa przeciwpożarowego ze szczególnym uwzględnieniem terenu gminy Daleszyce,|
b) Komendanta Miejsko-Gminnego OSP w Daleszycach o stanie bezpieczeństwa przeciwpożarowego i aktywności jednostek OSP z terenu Miasta i Gminy Daleszyce.
6. Sprawozdanie Burmistrza Miasta i Gminy Daleszyce z działań między sesjami.
7. Komunikaty Przewodniczącego Rady.
8. Informacja z przeprowadzonej analizy danych zawartych w oświadczeniach majątkowych.

9. Podjęcie uchwał w sprawie:
a) zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Daleszyce na lata 2024-2035,
b) zmian w budżecie Gminy Daleszyce na 2024 rok,
c) utworzenia samorządowej jednostki organizacyjnej pod nazwą Centrum Usług Wspólnych w Daleszycach oraz nadania jej statutu,
d) przyjęcia Strategii Rozwoju Ponadlokalnego Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego 2030+,
e) zakazu napełniania basenów przydomowych, podlewania ogródków przydomowych i terenów zielonych w okresie letnim na terenie Miasta i Gminy Daleszyce,
f) zmieniająca Uchwałę nr LXXXVI/736/2023 Rady Miejskiej w Daleszycach z dnia 30 listopada 2023 r. w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Gmina Daleszyce,
g) wyrażenia zgody na zamianę nieruchomości gruntowych stanowiących własność Gminy Daleszyce i własność Skarbu Państwa (w zarządzie Lasów Państwowych Nadleśnictwo Daleszyce),
h) wyrażenia zgody na dokonanie zamiany nieruchomości gruntowych,
i) wyrażenia zgody na przedłużenie umowy dzierżawy na okres powyżej 3 lat, pawilonów z przeznaczeniem handlowo-usługowym, zlokalizowanych na nieruchomości stanowiącej własność Gminy Daleszyce, położonej w miejscowości Daleszyce.

10. Zapytania i interpelacje Radnych.
11. Odpowiedzi na zapytania i interpelacje.
12. Wolne wnioski i oświadczenia.
13. Zamknięcie obrad sesji.

Przewodniczący Rady Miejskiej
Rafał Siwonia

Turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników w 2024 roku

0

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kielcach informuje, że w okresie wakacji 2024 roku organizuje turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rodziców (opiekunów prawnych), z których przynajmniej jedno podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników, urodzone w latach 2009- 2017 (wiek dziecka 7-15 lat).

Kasa zaplanowała bezpłatne dwa turnusy dla dzieci z terenu województwa świętokrzyskiego, w następujących terminach:

  • 14.07.2024r. – 03.08.2024r. w Centrum Rehabilitacji Rolników w Horyńcu Zdroju dla dzieci z wadami postawy i chorobami układu ruchu,
  • 31.07.2024r. – 20.08.2024r. w Centrum Rehabilitacji Rolników w Iwoniczu Zdroju dla dzieci z chorobami układu oddechowego.

Podstawą skorzystania z turnusu przez dziecko jest wniosek o skierowanie na rehabilitację leczniczą. Wniosek powinien być wystawiony przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarza specjalistę, przez którego leczone jest dziecko. Do wniosku obligatoryjnie powinna zostać dołączona wypełniona informacja o stanie zdrowia dziecka oraz oświadczenie rodzica/opiekuna prawnego.

Wzory dokumentów dostępne są również na stronie internetowej KRUS https://www.gov.pl/web/krus/turnusy-rehabilitacyjne-dla-dzieci-rolnikow-w-2024-roku 

Dodatkowych informacji udziela Pani Justyna Kałucka pod nr tel. 15 8685153.

Wnioski należy składać do dnia 31.05.2024r.

KRUS
Oddział Regionalny w Kielcach

Bezpłatna pomoc doradców przy wypełnianiu wniosków o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe za 2024 rok

0

Do 15 maja 2024 roku potrwa nabór wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych za 2024 rok. Prowadzony on jest wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus — dostępnej za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) pod adresem: https://epue.arimr.gov.pl/pl/zaloguj. To drugi już nabór według nowych zasad, wynikających z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Tradycyjnie dokumenty będzie można dostarczyć również po tym terminie, ale za każdy roboczy dzień opóźnienia płatność będzie pomniejszana o 1 proc. Z kolei korekty we wnioskach bez konsekwencji finansowych będzie można dokonywać do 31 maja 2024 roku. Po tej dacie płatności do powierzchni objętych zmianami będą również obniżane o 1 proc. za każdy dzień zwłoki. Zarówno w przypadku składania wniosków, jak i wprowadzania w nich modyfikacji, ostateczny termin to 10 czerwca 2024 rok.

Więcej informacji na stronie: https://www.gov.pl/web/arimr/platnosci-bezposrednie-i-przejsciowe-wsparcie-krajowe-w-roku-2024

Doradca Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach udziela w czwartki bezpłatnych porad dotyczących zasad przygotowania przedmiotowych wniosków, w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy w Daleszycach w pok. 109.

ŚODR Modliszewice

Rekordowa frekwencja na 19. edycji MTB Cross Maraton w Daleszycach

0

14 kwietnia w malowniczych krajobrazach gminy Daleszyce po raz dziewiętnasty odbył się MTB Cross Maraton, przyciągając rekordową liczbę uczestników. Około 500 zawodników z różnych zakątków Polski stanęło na starcie tego wyjątkowego wydarzenia, które co roku ściąga do miasta zarówno amatorów jak i elitę kolarstwa górskiego.

Tegoroczny maraton nie tylko stanowił sportowe wyzwanie, ale także okazał się wydarzeniem, które jednoczy rodziny. – Cieszymy się, że tylu zawodników, praktycznie z całej południowej Polski, ale nie tylko, dotarło do nas i wystartowało w różnych kategoriach wiekowych. W wyścigu brały udział całe rodziny, a rynek w Daleszycach wypełnił się kolarzami. To pokazuje, że oprócz tego, że są to zawody sportowe, wydarzenie jest również imprezą jednoczącą rodziny, a także promującą miasto i gminę Daleszyce – powiedział sekretarz miasta i gminy Daleszyce, Piotr Ferens.

Organizator wydarzenia, Mirosława Maziejuk, podkreślała jego unikalność. – To już 19. Edycja MTB Cross w Daleszycach. Trasa jak zwykle przepiękna, która co roku ściąga tu elitę kolarstwa górskiego, ale i amatorów. Dziś pobiliśmy rekord, bo było około 500 osób na starcie. Pogoda bardzo nam sprzyjała. Warto brać udział w tego typu wydarzeniach, do czego serdecznie zachęcam – powiedziała Mirosława Maziejuk.

Piękna, ale wymagająca trasa

Zawodnicy mieli do pokonania trasę, która jak co roku zaskakiwała swoją technicznością i wymagającym charakterem. – Bardzo fajna trasa, interwałowa, ciężka, techniczna, dużo błota, ale bardzo mi się podobała. Nie spodziewałem się wygranej – skomentował Arkadiusz Skałka, laureat wyścigu, który już po raz drugi z rzędu zwyciężył w Daleszycach. Krzysztof Mrożewski, zwycięzca kategorii M6, dodał: – Trasa jest bardzo wymagająca, selektywna, ale jednocześnie bezpieczna, więc polecam wszystkim z całego serca – zachęcał.

Wielu uczestników po raz pierwszy wzięło udział w maratonie w Daleszycach. Magdalena Baszta, która wygrała w kategorii kobiet w dystansie Fun, podzieliła się swoimi wrażeniami. – Pierwszy raz jestem na maratonie w Daleszycach. Wcześniej słyszałam o tej trasie, że jest bardzo techniczna i rzeczywiście to prawda. Ale wydarzenie jest bardzo dobrze zorganizowane. Techniczne zjazdy, dużo podjazdów, interwałowo. Cieszę się, że nie wybrałam dłuższego dystansu, ten był wystarczający, jak na pierwszy raz w tym miejscu – podkreślała Magdalena Baszta.

Nagrody dla zwycięzców

Nagrody dla laureatów wyścigu, razem z organizatorką Mirosławą Maziejuk, wręczał sekretarz miasta i gminy Daleszyce Piotr Ferens. MTB Cross Maraton w Daleszycach po raz kolejny udowodnił, że jest wydarzeniem, które nie tylko stawia wysokie wymagania sportowe, ale również wspiera budowanie społeczności wokół kolarstwa górskiego, zdrowia i rodzinnego spędzania czasu.

Agnieszka Olech

Wszystko dla domu i ogrodu w Targach Kielce już w ten weekend! Będzie gwiazda telewizji TTV Dominik Strzelec i kieleccy sportowcy

0

Strefa zieleni, a w niej drzewka, krzewy, sadzonki i inne rośliny, czekać będzie na wszystkich zwiedzających wiosenną wystawę Dom, Ogród i Ty już w ten weekend w Targach Kielce. Atrakcje czekać będą także na najmłodszych w strefie zabaw. Wiosenną wystawę odwiedzą piłkarze ręczni Industrii Kielce oraz trener i zawodnik Korony Kielce. Porad dotyczących ogrodu udzieli gwiazda telewizji TTV i HGTV Dominik Strzelec.

Najnowsze rozwiązania technologiczne dla domu i ogrodu, porady ekspertów, materiały budowlane i artykuły wyposażenia wnętrz, narzędzia do pielęgnacji ogrodu, inteligentne roboty koszące, mobilne sauny, domowe strefy relaksu, nowoczesne żaluzje ogrodowe, kominki i wiele innych materiałów do wyposażenia domu i ogrodu znajdziecie podczas tegorocznej edycji targów Dom, Ogród i Ty już 13 i 14 kwietnia w Targach Kielce.

Gwiazda programów TTV i HGTV Dominik Strzelec gościem targów!

Gościem specjalnym kwietniowego wydarzenia będzie Dominik Strzelec, gwiazda programów telewizji TTV i HGTV. Szerszej publiczności jest znany jako prowadzący popularne programy telewizyjne „Usterka”, „Odlotowy ogród”, czy „Polowanie na ogród”. Ogrodnik z pasją pojawi się na stoisku producenta kostki brukowej Pebia, której jest ambasadorem w sobotę 13 kwietnia w godzinach 10:00-16:00. O godzinie 12:30 popularny celebryta spotka się z fanami, by na scenie porozmawiać o aktualnych trendach w ogrodnictwie, rozdać autografy i zrobić pamiątkowe zdjęcia.

Kieleccy sportowcy Korony Kielce i Industrii Kielce na targach!

W sobotę o godzinie 11:00 na scenie w hali C pojawią się szczypiorniści Industrii Kielce. W niedzielę, również o godzinie 11:00, w tym samym miejscu zameldują się piłkarze Korony Kielce z trenerem drużyny Kamilem Kuzerą. Kieleccy sportowcy porozmawiają o trudach trwającego sezonu i finiszu rozgrywek, który przed nimi. Po rozmowach będzie czas na wspólne fotografie i sesję autografów. 

Budujesz dom? Remontujesz mieszkanie? Urządzasz ogród?

Dom, Ogród i Ty to jedna z ulubionych imprez targowych mieszkańców regionu i okolic Świętokrzyskiego, która przyciąga rodziny z dziećmi. Kwiecień to czas przygotowań do sezonu letniego. Porządki w ogrodzie, odświeżenie mieszkania, remont domu, a Wy nie macie pomysłu, gdzie szukać inspiracji i porad ekspertów. – Wiosenna wystawa to miejsce, w którym każdy mieszkaniec regionu znajdzie coś dla siebie. W kieleckim ośrodku pojawią się producenci i dystrybutorzy m.in.: kominków, kotłów, klimatyzacji, okien, drzwi, ogrodzeń, kostki brukowej, mebli ogrodowych, czy paneli fotowoltaicznych mówi prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń.

Strefa sztuki dopełni przestrzeń targów Dom, Ogród i Ty

Rzeźby, fotografie, obrazy, grafiki i inne prace plastyczne członków Związku Polskich Artystów Plastyków Oddziału Kieleckiego, PSEP, ZPAF, ZAR oraz Fundacji im. Michała Zduniaka ozdobią specjalną przestrzeń podczas targów Dom, Ogród i Ty już 13 i 14 kwietnia 2024 roku. Umowę o wzajemnej współpracy podpisali prezes Targów Kielce dr Andrzej Mochoń i prezes ZPAP dr Ewa Wiśniewska-Zduniak. – Chcemy, aby kielczanie i mieszkańcy regionu odwiedzający targi Dom, Ogród i Ty otrzymali kompleksową ofertę materiałów wyposażenia domu i ogrodu. Sztuka obecna w wielu domach jest jednym z jej elementów, dlatego postanowiliśmy nawiązać współpracę z ZPAP. Dzięki temu dzieła kieleckich artystów zaprezentowane zostaną szerszej grupie odbiorców, a nasi zwiedzający zyskają możliwość ich zakupu – zachęca do udziału w wydarzeniu prezes kieleckiego ośrodka.

Castorama Kielce partnerem targów Dom, Ogród i Ty

Darmowe porady architektów z zakresu projektowania kuchni czekać będą na zwiedzających wystawę Dom, Ogród i Ty. W specjalnej strefie, fachowcy z Castorama Kielce podpowiadać będą jak modnie zaprojektować i urządzić kuchnie, zgodnie z obowiązującymi w 2024 roku trendami. Odwiedzający targi będą mogli skorzystać z podpowiedzi architektów oraz specjalnych promocji przygotowanych specjalnie na targi.

Kilkudziesięciu wystawców z roślinami do Twojego ogrodu

Kilkanaście odmian róż, drzewka i krzewy, byliny, sadzonki i wiele innych roślin dostępnych będzie na wystawie Dom, Ogród i Ty. Wiosna to idealny moment, by zadbać o swój ogród i wyposażyć go w piękną, kolorową roślinność. Wśród setek gatunków kwiatów i innych darów Ziemi czekać będą roże: angielskie, pnące, miniaturowe, rabatowe, parkowe oraz lilie azjatyckie i himalajskie, floksy, magnolie, oleandry, amanogawy, agapantusy, drzewka owocowe oraz popularne kwiaty balkonowe.

Rodzinny weekend w Targach Kielce!

Weekend pełen atrakcji, zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, czeka odwiedzających wiosenną wystawę Dom, Ogród i Ty. Na najmłodszych uczestników, którzy pojawią się wraz z rodzicami czekać będzie strefa zabaw. W niej m.in.: dmuchany zamek ze zjeżdżalnią, postacie z bajek, zabawy z animatorami oraz wiele innych niespodzianek. W trakcie wydarzenie czynna będzie strefa gastronomiczna, w której goście będą mogli odpocząć i zaspokoić swoje pragnienia.

Informacje dla zwiedzających

Wystawa materiałów i wyposażenia dla domu i ogrodu czynna będzie w sobotę (13.04) i niedzielę (14.04) w godzinach 10.00-17.00. Bilety, w cenie 10zł normlany i 5zł ulgowy, dostępne są na stronie internetowej www.targikielce.pl/sklep oraz w kasach Targów Kielce w dniach wydarzenia. Dzieci do 6 roku życia wchodzą za darmo.

455 lat miasta Daleszyce

0

Daleszyce mają długą i bogatą przeszłość, którą dziś mogą się szczycić.

14 kwietnia 1569 r., a więc równo 455 lat temu król Polski i wielki książe litewski Zygmunt II August (1520-1572) wydał w Krakowie przywilej na mocy którego biskup krakowski, sekretarz wielki koronny, pisarz polityczny, mówca i mecenas sztuki Filip Padniewski dokonał lokacji miasta Daleszyce. Miasto Daleszyce powstało w 1570 r. na gruntach dwóch wsi Daleszyce i Klatki. Jak podaje historyk i badacz Dariusz Kalina w swoich „Materiałach do dziejów miasta i gminy Daleszyce” w XVI w. rozwijała się na terenie parafii Daleszyce tendencja do rozwoju osadnictwa i poszukiwania nowych dochodów z działalności pozarolniczej, w tym górnictwa i hutnictwa. Pojawiła się zatem konieczność skutecznego zarządu gospodarczego i administracyjnego. Wydaje się, iż był to jeden z czynników decydujących o lokowaniu Daleszyc.

zygmuntIIIaugust

aktlokacji

biskup padniewski

Biskup Filip Padniewski

Zgodnie z przywilejem lokacyjnym dziewięćdziesięciu kilku mieszczan uzyskało grunty w obrębie dwóch wsi, Daleszyc i Klatek, a tym, którzy by chcieli się budować nad rzeką Belnianką, dozwolone było swobodne cięcie drzewa w lasach starostwa biskupiego kieleckiego, aż do lasu zwanego Cisów. Tym, którzy osiedlili się na świeżo wykarczowanych rolach, zapewniono zwolnienie od wszelkich podatków na lat dwanaście. Każdy obywatel miał wolne robienie garncami i browarem piwa i gorzałki za roczną opłatą. Kowale za roczną opłatą brali z lasu drewno na węgiel, korę dębową szewcy i bednarze, drewno brali również rzeźnicy po rocznym czynszu.
Przywilej lokacyjny dla Daleszyc przewidywał wolność od opłaty ceł wewnętrznych i targowego na terenie całego kraju, przyznawał targ i trzy jarmarki. Mieszczanie mieli zbudować ratusz, wybierać burmistrza i ławników i rządzić się na wzór biskupiego miasta Iłży. Dawne role kmiece obciążono czynszem w wysokości 12 groszy. Po upływie wolnizny mieszczanie mieli płacić od domu w rynku po 6 groszy, po ulicach po 3 grosze, a rzemieślnicy czynsz jako w innych miastach biskupich.

Miasto otrzymało pieczęć miejską przedstawiającą złotą wagę, atrybut św. Michała Archanioła. Pieczęć wójtowska miała stylizowany herb Ostoja przedstawiający krzyż z dwoma półksiężycami.

Stosownie do prawa magdeburskiego dla miast, sławetny Seweryn Sasin, sołtys wsi Daleszyce, miał zadbać o zorganizowanie i zasadzenie miasta, ściągnąć osadników, pomagać w budowie domów i zarządzać miastem. Był to zapewne syn Stanisława Sasina, również adwocatus de Dalieschicze, którego imię zanotowała w 1558 r. księga wójtowsko-ławnicza miasta Bodzentyna oraz może ojcem, sławetnego Krzysztofa Sasina, który był w 1597 r. plebanem w Daleszycach. Tenże Seweryn Sasin otrzymał nowo założone wójtostwo uposażone w pola i dochody z miasta i z dochodów łaźni oraz czynszów i opłat sądowych.

Tak powstawało przed wiekami miasto Daleszyce.