NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Ruszyło projektowanie nowoczesnej sali sportowej przy szkole w Polichnie. Projekty sal będą też przy szkołach w Tokarni i w Łukowej

0
Gmina Chęciny rozpoczęła właśnie prace projektowe nowoczesnej sali sportowej przy szkole podstawowej w Polichnie, co stanowi kolejny, ważny krok w kierunku rozbudowy lokalnej infrastruktury sportowej. Inicjatywa ta wpisuje się w szeroko zakrojone plany gminy, które obejmują również projektowanie sal sportowych jeszcze w kolejnych dwóch szkołach – w Tokarni i Łukowej. Po dobiegającej końca budowie hali sportowej w Bolminie, władze lokalne przystąpiły do projektowania sali przy kolejnej szkole w Polichnie. Niebawem projektowane będą także w Tokarni i Łukowej – Budowę sal sportowych przy szkołach w Polichnie, Tokarni i w Łukowej planowaliśmy już od dawna. Decyzja ta wynika z rozpoznanego zapotrzebowania lokalnej społeczności, a także jest odpowiedzią na poprawę infrastruktury sportowej w mniejszych miejscowościach. Jasnym jest, że gmina z własnego budżetu nie jest w stanie sama wybudować wszystkich trzech sal. Będziemy ubiegać się o dodatkowe dofinansowanie, kiedy tylko będzie to możliwe. Stąd też chcemy być gotowi z dokumentacjami technicznymi. Już ruszyło projektowanie sali sportowej w Polichnie, a w kolejnym etapie ruszy też projektowanie sal sportowych przy szkołach w Tokarni i w Łukowej. Gmina zabezpieczyła środki na ten cel w tegorocznym budżecie – mówi burmistrz Robert Jaworski. Warto przypomnieć, że pięć lat temu szkoła w Polichnie przeszła kompleksową termomodernizację. Rozpoczęcie projektowania sali sportowej w Polichnie to ważny moment i kolejny etap realizacji planów władz samorządowych dotyczących rozbudowy infrastruktury sportowej. Gmina chce stworzyć nowoczesne obiekty sportowe, które będą służyć nie tylko uczniom, ale również całej społeczności lokalnej.

- bez_nazwy.jpg

 

Ogłoszenie

0

 

Zakład Gospodarki Komunalnej w Chęcinach informuje, że:

w związku z pracami na sieci wodociągowej w miejscowości Chęciny ul. Małogoska wystąpią braki w dostawie wody

w miejscowości Chęciny: ul. Jędrzejowska, ul. Fodygi, ul. Małogoska

w dniu 23.04.2024r. w godzinach od 8.00- 15.00.

Za utrudnienia przepraszamy.

Wspólne obrady komisji edukacji i rolnictwa przed sesją

0

Radni Komisji Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Powiatu oraz radni Komisji Rolnictwa, Leśnictwa, Gospodarki Gruntami i  Ochrony Środowiska zebrali się na wspólnych obradach przed sesją.

W posiedzeniu uczestniczył członek Zarządu Powiatu w Kielcach Mariusz Ściana, skarbnik powiatu Anna Moskwa, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Izabela Dziewięcka, dyrektor Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Środowiska Zenon Pedrycz.

Obrady połączonych komisji poprowadził Zenon Janus, który przedstawił poszczególne punkty z porządku obrad najbliższej sesji.

W obradach uczestniczył także kierownik Oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa – Oddział w Kielcach – Roman Żak. Poinformował członków komisji, że inspektorat sprawdza czy w obrocie i w uprawie nie występują rośliny z upraw GMO. Jak zaznaczył, dotychczas na terenie powiatu kieleckiego nie znaleziono upraw modyfikowanych genetycznie.

Ponadto zwrócił on również uwagę członków komisji na groźną chorobę atakującą uprawy ziemniaków- bakteriozę pierścieniową. Dodał także, że uprawa ziemniaków w ostatnich kilkunastu latach zmniejszyła się ponad 10- krotnie na terenie powiatu kieleckiego.

W trakcie obrad, radny Józef Szczepańczyk poinformował, że będzie chciał zgłosić wniosek o zdjęcie z porządku obrad sesji punkt dotyczacy uchwalenia Statutu Powiatu Kieleckiego. W wyniku przeprowadzonych głosowań  podczas posiedzenia połączonych komisji opowiedzieli się za również za tym radni z komisji rolnictwa natomiast radni z komisji edukacji byli za pozostawieniem tego punktu w porządku obrad.

Ponadto radni zwrócili również uwagę na sytuację szpitala przy ulicy Prostej w Kielcach. Jak mówiła radna Irena Gmyr widoczny jest znaczny spadek porodów w tej placówce. Członek Zarządu Mariusz Ściana zapewnił, że czynione są starania, by jak najwięcej kobiet rodziło w szpitalu przy ulicy Prostej.

W dalszej części obrad radny Szczepańczyk dopytywał o wyniki sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez Powiat Kielecki. – Nauczyciele, którzy pracują w powiatowych placówkach oświatowych osiągnęli w ubiegłym roku średnią wynagrodzeń nauczycielskich na poszczególnych stopniach awansu – poinformowała  dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Izabela Dziewięcka. Dodała również, że w ubiegłym roku do wydatków oświatowych powiat dołożył z własnych środków prawie 5 milionów złotych.  

W odpowiedzi na pytania radnych, dyrektor poinformowała również o zmianach wysokości opłat za korzystanie z miejsc noclegowych w Powiatowym Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Chęcinach i jego filiach. – Z wnioskiem o zmianę opłat zwróciła się dyrektor, która uzasadniała to między innymi dynamicznym wzrostem cen energii elektrycznej, czy kosztów ogrzewania. Proponowane zmiany w wysokości opłat oscylują średnio w kwocie 6-10 złotych – mówiła.

Podczas obrad radni dopytywali  także o Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Podzamczu, który prowadzi stowarzyszenie.  Członek Zarządu Mariusz Ściana przypomniał, że na terenie powiatu kieleckiego były 3 takie ośrodki. Został jeden i  jak zaznaczył jest potrzeba społeczna, żeby nadal funkcjonował. Stowarzyszenie, które przejęło placówkę od powiatu wystąpiło o przedłużenie jej prowadzenia na kolejne 3 lata. Zarząd analizuje ten wniosek – powiedział. 

Kolejnym tematem, który poruszyli radni podczas obrad był Pałac Dobieckich w Łopusznie i pomysły na jego zagospodarowanie. – Jesteśmy jako powiat właścicielem tego budynku i będziemy angażować środki, które pozyskaliśmy na jego zabezpieczenie, ale właściciel zwrócił się o zwrot obiektu. Jak dodał, sąd wciąż rozpatruje skargę kasacyjną na decyzję przekazującą ten budynek powiatowi kieleckiemu. – Czekamy na wynik. Rozważaliśmy też przekazanie tej nieruchomości gminie, ale okazuje się, że jest to trudne wręcz niemożliwe ponieważ mogłyby pojawić się roszczenia i do powiatu i do gminy – wyjaśniał Mariusz Ściana.

Zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Kieleckiego na lata 2024-2029 oraz zmiany w budżecie Powiatu Kieleckiego na 2024 rok omówiła skarbnik Powiatu Anna Moskwa. Radny Łukasz Woźniak pytał o wsparcie dla jednostek OSP. – Sukcesywnie spływa coraz więcej wniosków o pomoc finansową, pomagamy OSP w zakupach inwestycyjnych samochodów. Przygotowywane jest zestawienie uzyskanej pomocy przez poszczególne OSP z ostatnich latach. Ostatecznie decyzje w tej sprawie podejmie Zarząd – mówiła skarbnik.

Służby podsumowały rok

0

Działalność powiatowych służb za 2023 r. w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa oraz przestrzegania porządku publicznego na terenie powiatu,  podsumowano na posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa Publicznego, Ochrony Przeciwpożarowej, Przeciwpowodziowej i Zapobiegania Innym Zagrożeniom

W komisji uczestniczył starosta kielecki Mirosław Gębski, skarbnik powiatu Anna Moskwa oraz bryg. Michał Jankowski, zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Kielcach a także kom. Ireneusz Krzepkowski, po.  Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji.

W trakcie posiedzenia zostały przedstawione: sprawozdanie z działalności Komendanta Miejskiego Policji w Kielcach za rok 2023 roku  na terenie miast i gmin powiatu kieleckiego, informacje o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie powiatu kieleckiego oraz informacja Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej o stanie bezpieczeństwa ochrony przeciwpożarowej oraz o zagrożeniach pożarowych powiatu za 2023 rok.

– Przestępczość w stosunku do ubiegłego roku nam spadła. W okresie 12 miesięcy 2023 roku na terenie gmin stwierdzono 2123 przestępstwa, to jest 960 mniej niż w roku 2022, co nam daje wykrywalność na poziomie 68,7 procent – mówił kom. Ireneusz Krzepkowski.

W 7 podstawowych kategoriach przestępstw kryminalnych najbardziej uciążliwych dla społeczeństwa tj.: bójka i pobicie, uszczerbek na zdrowiu, kradzież cudzej rzeczy, kradzież samochodu, kradzież z włamaniem, rozboje, wymuszenia i kradzieże rozbójnicze,  uszkodzenie mienia, w 2023 roku stwierdzono 408 przestępstw (mniej o 138) uzyskano wykrywalność na poziomie 53,77%.

– Niestety wzrosła przestępczość narkotykowa, w okresie 12 miesięcy stwierdzono 235  przestępstw narkotykowych tj.,  o 65 więcej niż w analogicznym okresie 2022 roku. Policjanci dokonali zabezpieczenia ponad 44 462 gram narkotyków – wyliczał policjant.

Przestępczość gospodarcza spadła. Stwierdzono w 2023 roku 427 przestępstw, tj. mniej o 776 niż w roku ubiegłym, uzyskując wykrywalność na poziomie 25,2 proc.

W wyniku rozpoznania operacyjnego Policjanci KMP w Kielcach zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej zatrzymali 26 – letniego mieszkańca gminy Daleszyce, trudniącego się uprawą konopi. Funkcjonariusze w jednym z pomieszczeń gospodarczych w suszarce spożywczej znaleźli 82 gramy suszu, który wstępnie został zidentyfikowany jako marihuana dodatkowo ujawnili blisko 4,5 kilogramów suszu roślinnego, ściętego z krzewów plantacji, którą policjanci znaleźli w kompleksie leśnym nieopodal miejsca zamieszania 26-latka. Nielegalny susz został zabezpieczony i trafił do laboratoryjnych badań, a mężczyzna odpowie za wytwarzanie znacznej ilości narkotyków.

 

Policjanci kieleckiej komendy zatrzymali 48-latkę oraz jej partnera, oboje są  mieszkańcami gminy Górno. W trakcie przeszukania posesji ujawnili łącznie blisko 15000 sztuk papierosów oraz 8 litrów spirytusu. Wszystkie znalezione przez policjantów towary nie były oznaczone polskimi znakami akcyzy. Straty Skarbu Państwa z tego tytułu wyniosły blisko 20 tysięcy złotych.

 

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczością narkotykową KMP w Kielcach, na jednej z posesji w Dyminach zatrzymali 31-latka, który posiadał narkotyki. W garażu mężczyzny funkcjonariusze znaleźli blisko 4 kilogramy suszu ziela konopi indyjskiej innej niż włóknista oraz ponad 150 gramów mefedronu. Sąd zastosował wobec 31-latka trzymiesięczny areszt tymczasowy.

 

Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Chęcinach w trakcie kontroli drogowej zatrzymali pojazd, kierowany przez 28-latkę z powiatu kieleckiego. Pasażerem był 20-latek z gminy Bodzentyn. W trakcie prowadzonych czynności okazało się, że mężczyzna jest poszukiwany w sprawie rozboju. Policjanci przy 20-latku ujawnili narkotyki i amunicję. Łącznie zabezpieczono 475 gramów amfetaminy, 3 gramy marihuany oraz magazynek z 5 nabojami. Mężczyźnie postawiono zarzut posiadania znacznej ilości środków odurzających oraz posiadanie amunicji bez wymaganego zezwolenia.

 

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa

Łączna liczba zagrożeń zgłoszonych przez mieszkańców z terenu gmin powiatu kieleckiego to 3430. Najczęściej wskazywane zagrożenia na mapie to: przekraczanie dozwolonej prędkości: 2520, nieprawidłowe parkowanie: 187, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych: 169.

 

Przemoc domowa

W okresie 12 miesięcy 2023 roku funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Kielcach, w trakcie interwencji domowych sporządzili 495 formularzy „Niebieska Karta – A” w związku z podejrzeniem stosowania przemocy domowej, w tym zastosowali 58 przypadkach został zastosowany nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia i zakaz z zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia i zakazy to o 7 więcej niż w roku ubiegłym.

 

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym

W okresie 12 miesięcy 2023 roku na terenie gmin powiatu kieleckiego zaistniało ogólnie 1773 zdarzenia drogowe (2022r. – 1864) tj. o 91 mniej niż w roku ubiegłym. Doszło do 144 (2022r. – 150) wypadków drogowych, tj. o 6 mniej niż w 2022 roku oraz 1629 (2022r. -1714) kolizji drogowych, tj. o 85 mniej niż w 2022 roku. Główną przyczyną zdarzeń drogowych spowodowanych przez kierujących pojazdami było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Równie ważnymi przyczynami było nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. Przyczyną zdarzeń drogowych spowodowanych przez pieszych było nieostrożne wejście na jezdnie przed jadącym pojazdem.

–  Niestety wzrosła liczba osób zabitych podczas wypadków drogowych z 13 do 28 – powiedział Ireneusz Krzepkowski.

Jest wykonawca przebudowy drogi wraz z ciągiem pieszo-rowerowym na odcinku Siedlce-Wojkowiec. To inwestycja z wysokim dofinansowaniem!

0

 Umowa z wykonawcą przebudowy drogi wraz z ciągiem pieszo-rowerowym na odcinku Siedlce-Wojkowiec podpisana. Inwestycja będzie kosztować około 1,5 miliona złotych, z czego aż 80 procent kosztów pokryje pozyskane przez władze gminy Chęciny dofinansowanie. Nową drogą mieszkańcy pojadą już w drugim kwartale przyszłego roku.

Gmina Chęciny właśnie wyłoniła wykonawcę przebudowy ważnej drogi

Gmina Chęciny już podpisała umowę z wyłonionym w drodze przetargu wykonawcą długo wyczekiwanej przez mieszkańców inwestycji. Przebudowę drogi wraz z ciągiem pieszo-rowerowym na odcinku Siedlce-Wojkowiec zrealizuje firma ALBUD ze Strawczyna. Inwestycja ta, o wartości około 1,5 miliona złotych, to ważny krok w kierunku poprawy dostępności i bezpieczeństwa dla mieszkańców tej części gminy. Co istotne, aż 80% kosztów pokryte będzie z rządowego dofinansowania.

Powstanie nowa droga wraz z chodnikiem i ścieżką rowerową

Przebudowa dotyczy odcinka drogi o długości ponad 440 metrów, zlokalizowanego na działce nr 242. Nowa nawierzchnia asfaltowa o szerokości 5,5 metra poprawi bezpieczeństwo użytkowania. Projekt zakłada również budowę ciągu pieszo-rowerowego o długości około 180 metrów oraz rowu otwartego.

Perspektywy i znaczenie inwestycji

Jak podkreśla burmistrz gminy i miasta Chęciny, Robert Jaworski, inwestycje w infrastrukturę drogową to jeden z priorytetów, na który samorząd gminy Chęciny stawia od lat. – Ta inwestycja to nie tylko nowa droga, ale także szansa na rozwój budownictwa mieszkaniowego i lepszą komunikację między miejscowościami.

Zakończenie prac związanych z przebudową drogi wraz z ciągiem pieszo rowerowym na odcinku Siedlce-Wojkowiec zaplanowano na drugi kwartał 2025 roku.

Przyszłość infrastruktury drogowej w Siedlcach

Zakończenie tego przedsięwzięcia w nadchodzącym roku odgrywać będzie istotną rolę w tworzeniu połączeń z innymi kluczowymi trasami w Siedlcach. Świeżo wybudowany fragment drogi na działce 242 będzie miał bezpośrednie połączenie z drogą numer 247, której finalizacja przewidziana jest na najbliższe wakacje, a także z nowo powstałą drogą powiatową.

 - umowa_s-w.jpg

 - umowa_si-w.jpg

W dniu 26 kwietnia 2024r o godzinie 10:00 w Centrum Kultury i Sportu w Chęcinach odbędzie się Sesja Rady Miejskiej.

0

 

 

Rada Miejska w Chęcinach
XCV Sesja w dniu 26 kwietnia 2024, godz. 10:00
Rada Miejska w Chęcinach

BRMVII.002.95.2024

 

OGŁOSZENIE

 

Informuję, że w dniu 26 kwietnia 2024r o godzinie 10:00 w Centrum Kultury
i Sportu w Chęcinach odbędzie się Sesja Rady Miejskiej.

 

 

PORZĄDEK POSIEDZENIA

 

  1. Otwarcie obrad, stwierdzenie quorum

  2. Przyjęcie porządku obrad

  3. Zatwierdzenie protokołu z sesji Rady Miejskiej z dnia 28.03.2024r

  4. Informacja Burmistrza Gminy i Miasta Chęciny o realizacji uchwał z poprzedniej sesji

  5. Rozpatrzenie Raportu o stanie Gminy Chęciny za 2023 rok

    1. debata nad raportem

    2. przyjęcie projektu uchwały w sprawie udzielenia Burmistrzowi Gminy i Miasta Chęciny wotum zaufania

  6. Rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za 2022 r oraz informacją o stanie mienia komunalnego Gminy

    1. przyjęcie projektu uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za 2023 rok

  7. Analiza treści przedstawionego przez Komisję Rewizyjną wniosku w sprawie opinii o wykonaniu budżetu i absolutorium dla Burmistrza GiM Chęciny za 2022 rok oraz opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w tym zakresie

    1. przedstawienie wniosków i opinii stałych Komisji Rady Miejskiej

    2. rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Gminy i Miasta Chęciny z tytułu wykonania budżetu za 2023 rok

  8. Rozpatrzenie projektów uchwał w sprawie

    1. wprowadzenia zmian w budżecie Gminy Chęciny na 2024 rok

    2. zmiany uchwały nr 712/LXXXVIII/23 Rady Miejskiej w Chęcinach z dnia 22 grudnia 2023 roku w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Chęciny na lata 2024-2035

    3. zmiany uchwały nr 707/LXXXVIII/23 z późn. zm. Rady Miejskiej w Chęcinach z dnia 22 grudnia 2023 r. w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2024-2027

    4. zatwierdzenia sprawozdania finansowego Samorządowego Zakładu Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Chęcinach za 2023 rok

    5. przyznania dotacji dla Klasztoru SS. Bernardynek w Chęcinach na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w ewidencji zabytków

    6. przyznania dotacji dla Klasztoru Podwyższenia Krzyża Świętego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów) na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w ewidencji zabytków

    7. przyznania dotacji dla Parafii Rzymskokatolickiej pw. NMP Królowej w Łukowej na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w ewidencji zabytków

    8. ustalenia adresów dla nieruchomości leżących w obrębie ewidencyjnym 0018 Wolica przylegających do drogi położonej w obrębie ewidencyjnym 0016 Tokarnia oznaczonej numerem działki 1472

    9. wskazania wstępnej lokalizacji nowego przystanku autobusowego dla autobusowej komunikacji publicznej przy drodze gminnej b. n. ”Skiby przez wieś” w miejscowości Skiby

    10. rozpatrzenia petycji

  9. Zatwierdzenie sprawozdania z realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiazywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2023 rok

  10. Zatwierdzenie sprawozdania z realizacji rocznego programu współpracy Gminy i Miasta Chęciny z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust.3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i wolontariacie w roku 2023

  11. Ocena zasobów pomocy społecznej za rok 2023

  12. Sprawy różne

  13. Zamknięcie obrad sesji.

 

 

Przewodniczący Rady Miejskiej w Chęcinach

/-/ Tomasz Szczepanik

 

 


 

Przypominamy, iż z dniem 25.04.2024 r. upływa termin płatności IV raty opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

0

 

Upływa termin płatności opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Przypominamy, iż z dniem 25.04.2024 r. upływa termin płatności IV raty opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Płatności w/w opłaty można dokonywać:

– przelewem bankowym na nr konta 97 8493 0004 0050 0872 5424 0228

w kasie Urzędu Gminy i Miasta Chęciny

do rąk inkasenta (sołtysa)

Prosimy o terminowe regulowanie zobowiązań.

Referat Finansowy

                                                                                                                        Karolina Torbicz

 

 

Spotkanie z teatrem w Chęcinach – PREMIERA spektaklu ˝Moralność Pani Dulskiej˝

0

Serdecznie zapraszamy na kolejną odsłonę „Spotkania z teatrem w Chęcinach”. Tym razem czeka na Państwa premiera spektaklu „Moralność Pani Dulskiej” w wykonaniu grupy senioralnej Teatru Grodzkiego „Pod Basztami”.

Wydarzenie odbędzie się 28 kwietnia, o godz. 16.00, w hali widowiskowo-sportowej w Chęcinach.

- pl7seftr.jpg

˝ZABIERZ PRZYJACIÓŁ I RODZINĘ POSPRZĄTAJMY NASZA GMINĘ˝ – Trzecia Edycja !

0

 

„ZABIERZ PRZYJACIÓŁ I RODZINĘ POSPRZĄTAJMY NASZA GMINĘ”

– Trzecia Edycja !

Szanowni Mieszkańcy,

w ramach tegorocznych obchodów „Dnia Ziemi”, Urząd Gminy i Miasta w Chęcinach oraz Zakład Gospodarki Komunalnej w Chęcinach serdecznie zaprasza do włączenia się i aktywny udział w trzeciej edycji proekologicznej akcji organizowanej na terenie gminy Chęciny pn. „ZABIERZ PRZYJACIÓŁ I RODZINĘ – POSPRZĄTAJMY NASZĄ GMINĘ! ”,  która odbędzie się w dniach 19-21 kwietnia 2024 roku.

 

Do wzięcia udziału zachęcamy wszystkich mieszkańców, którym nie jest obojętna nie tylko estetyka naszej okolicy, ale propagowanie dobrych ekologicznych wzorców. Czysta okolica to nie tylko wizytówka naszej gminy ale również nas – mieszkańców. Wszyscy powinniśmy zdawać sobie sprawę  z tego, że Ziemia jest naszym wspólnym domem i od nas zależy jej przyszłość.

Gmina Chęciny jako koordynator przedsięwzięcia zapewni dla osób uczestniczących w akcji worki i rękawiczki oraz pokryje koszty transportu i utylizacji odpadów. 

Zasady:

To wyzwanie, w którym mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Gminy Chęciny wystarczy tylko:

  • zgłosić chęć udziału w Urzędzie Gminy i Miasta w Chęcinach pod nr telefonu 41 31 53 113, 41 31 53 128 lub w Zakładzie Gospodarki Komunalnej w Chęcinach pod nr telefonu 41 31 51 095,
  • każdy zainteresowany akcją może pobrać z Urzędu Gminy i Miasta w Chęcinach/ZGK w Chęcinach worki i rękawice na odpady i udać się na spacer po okolicy, a każdy papierek, butelkę czy inne wyrzucone w nieodpowiednim miejscu odpady po prostu zebrać do worka.
  • można zrobić zdjęcie przed i po sprzątaniu, a następnie udostępnić je w mediach społecznościowych z hasztagami: #trashchallenge #checiny

Co zrobić z zebranymi odpadami?

Zebrane w dniach 19 – 21 kwietnia br. odpady pozostaw w bezpiecznym i widocznym miejscu, najlepiej w pobliżu ogólnodostępnej drogi, a zdjęcie wraz z lokalizacją wyślij na adres email:

  • zgk@checiny.pl lub zadzwoń i podaj lokalizację nr tel. 41 31 51 095,
  • gmina@checiny.pl lub zadzwoń i podaj lokalizację nr tel. 41 31 53 113, 41 31 53 128.

Podczas sprzątania, pamiętajmy o zachowaniu wszelkich obowiązujących zasad bezpieczeństwa.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w akcji i zachęcamy do włączenia się jak najszerszego grona naszych mieszkańców wierząc, że wszelkie działania przyczyniające się do poprawy naszego otoczenia są dla nas bezcenną lekcją poszanowania środowiska.

 

- sprzatanie_2024.jpg