3.5 C
Kielce
czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualności20 lat ludowego muzykowania w Chmielniku

20 lat ludowego muzykowania w Chmielniku

Zobacz

Ponad sześciuset wykonawców, reprezentujących niemal wszystkie gminy powiatu kieleckiego, zaprezentowało się podczas XX Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych i Solistów w Chmielniku. 

Jubileuszowy przegląd w Chmielniku był wyjątkowy pod wieloma względami. Dopisali wykonawcy, nie tylko ci którzy od wielu lat wzbogacają lokalny folklor, ale również debiutanci. Nie zawiodła także publiczność, która wyśmienicie bawiła się pod sceną, nawet gdy nad Chmielnikiem zapadł już zmrok. Udała się także pogoda – krótki deszcz udało się przegonić, dzięki piosenkom ze sceny.

Święto kultury ludowej

Wszystkich artystów i gości niedzielnego przeglądu powitali przedstawiciele Zarządu Powiatu w Kielcach: starosta kielecki Mirosław Gębski, wicestarosta Tomasz Pleban oraz członek Zarządu Powiatu Mariusz Ściana. Nie zabrakło  także przedstawicieli władz centralnych oraz wojewódzkich wojewody Agaty Wojtyszek, posła Krzysztofa Lipca, przewodniczącego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzeja Prusia, wiceprzewodniczącego Sejmiku – Mieczysława Gębskiego, a także licznie przybyłych wójtów i burmistrzów gmin naszego powiatu: Pawła Wójcika, burmistrza Chmielnika, Tomasza Lato, wójta gminy Masłów, Dariusza Meresińskiego, burmistrza Daleszyc, Andrzeja Gąsiora, burmistrza miasta i gminy Nowa Słupia. Nie zabrakło równeiż radnych powiatowych: Anny Kosmali, Agaty Sałaty, Józefa Szczepańczyka, Michała Godowskiego, Ireny Gmyr i Tomasza Gruszczyńskiego.

– Dzisiaj po raz pierwszy przegląd odbędzie się w nowej formule z  czterema kategoriami: zespołów śpiewaczych a capella, zespołów śpiewaczych z akompaniamentem, zespołów pieśni i tańca oraz solistów. Życzę wszystkim artystom wykonań na wysokich poziomie i wspaniałej zabawy – powiedział członek Zarządu Powiatu w Kielcach Mariusz Ściana.

Burmistrz miasta i gminy Chmielnik powitał gości na ziemi chmielnickiej. – 20 lat nieprzerwanego festiwalu kultury ludowej w Chmielniku jest niesamowitym wyczynem. Niechaj wygra dziś spotkanie ludzi, którzy kochają kulturę ludową – podkreślił.

Również starosta kielecki podziękował wszystkim przybyłym za krzewienie kultury ludowej, polskiej i chrześcijańskiej. Zaintonował też fragment pieśni ludowej „nie lij deszczu, nie lij”, która przypadła do gustu chmielnickiej publiczności i od tej pory pomagała wywołać dobrą pogodę podczas imprezy.

Wykonawcy nagrodzeni

Po części oficjalnej na scenę wkroczyli tegoroczni wykonawcy. Ich występy oceniało jury w składzie: Stanisław Cygan, profesor UJK, językoznawca,znawca gwary z terenu kielecczyzny. Grzegorz Michta – muzyk ludowy, absolwent m.in. Akademii Muzycznej w Katowicach, współpracujący z wieloma zespołami ludowymi, a także Wioletta Krzyżanowska z Referatu Kultury Starostwa Powiatowego w Kielcach. Jurorzy oceniali dobór repertuaru, autentyczność gwary, poziom artystycznych prezentacji i ogólny wyraz artystyczny.

Mieli oni trudne zadanie do wykonania, ponieważ wszyscy ludowi artyści prezentowali bardzo wysoki poziom. Nawet debiutanci, jak Zespół Młode Lata z Miedzianej Góry, prezentowali folklor we wspaniałej odsłonie. Zanim jednak udało się wyłonić laureatów przeglądu o godzinie 16.00 poznaliśmy pierwszych tego dnia zwycięzców. Byli to laureaci Dorocznej Nagrody Starosty Kieleckiego. Wyróżnienie zdobyła Szkolno-Gminna Orkiestra Dęta z Morawicy, zaś nagrody główne i statuetki „Gloria” powędrowały do Ireny Gąsior w kategorii indywidualnej, oraz do zespołu Kowalanki w kategorii grupowej. Nagrody Starosty za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony to wyróżnienie, które  przyznawane jest od 2001.

W czasie trwania przeglądu powiatowa scena w Chmielniku ani przez chwilę nie była pusta. Artyści zmieniali się jak w kalejdoskopie, wykonując coraz piękniejsze ballady, przyśpiewki czy zachwycając żywiołowym tańcem. Dlatego też obrady jury były wyjątkowo burzliwe i trwały do późnych godzin wieczornych, by wyłonić wyróżnionych i zwycięzców we wszystkich czterech kategoriach.

Wyróżnieni w kategoriisoliści zostali Marianna Jamrożek oraz Alfreda Nowak. Pierwsze miejsce w kategorii solistów oraz nagrodę ufundowaną przez Przewodniczącą Rady Miejskiej w Chmielku Anitę Jabłońską otrzymała Marianna Śmiłowska. Drugie miejsce zajęła Maria Sęk z gminy Morawica, zaś trzecie Szczepan Królikowski z Bodzentyna.

Wyróżnienia w kategorii zespołów śpiewaczych a capella trafiło do Zespołu Pieśni Ludowej z Marzysza i Zespołu „Śwarne Kakonianki”. W tej kategorii trzecie miejsce zajęli Tumlinianie, drugie – Zespół Śpiewaczy Dalmarjanki, zaś pierwsze miejsce wraz z nagrodą  ufundowaną przez burmistrza Chmielnika Pawła Wójcika zdobył Zespół Śpiewaczy „Górnianecki”.

Pierwsze miejsce w kategorii zespół śpiewaczy z akompaniamentem zajęły Chełmowianki, drugie – Drohowianie, trzecie Brzezinianki. Wyróżnienie otrzymały Modrzewiewianki.

W kategorii zespołów pieśni i tańca trzecie miejsce zajęli Piekoszowianie, drugie miejsce – Zespół Pieśni i Tańca Leśnianie, zaś pierwsze – Zespół Pieśni i Tańca Furmiani.

Wręczono także w ramach jubileuszowej edycji dwie nagrody specjalne. Otrzymały je dwa wyjątkowe zespoły z naszego powiatu Zespół Pieśni i Tańca Morawica oraz Zespół Śpiewaczy Echo Łysicy z Bielin. – Zachęcam, by brać przykład z tych zespołów, które wspaniale pracują i widać tego efekty – zwrócił się do zebranych juror Grzegorz Michta.

Wszyscy zdobywcy głównych nagród otrzymali piękne ryciny autorstwa artysty rzeźbiarza Arkadiusza Latosa.

Na zakończenie członek Zarządu Powiatu w Kielcach złożył podziękowania na ręce burmistrza Chmielnika Pawła Wójcika za 20 letnią współpracę z samorządu miasta i gminy Chmielnik z samorządem powiatu kieleckiego przy organizacji powiatowych przeglądów. – Ważne, żeby między jednostkami samorządu terytorialnego nie było rywalizacji, ale współpraca. Ta współpraca jest dowodem na to, że możemy bawić się wspólnie i każdego dnia wspominać i czekać na kolejny rok.

 

 

 

 

 

 

 

Aktualności

00:02:52

W Piekoszowie zostaną zainstalowane wodomierze przesyłające dane drogą radiową. Umowa z wykonawcą podpisana! [WIDEO]

Gmina Piekoszów ogłosiła ważny krok w kierunku modernizacji swojej infrastruktury wodociągowej. Właśnie zawarto umowę z wykonawcą, który zainstaluje...

Polecamy