W tym roku w ramach powiatowego programu pomocy osobom niepełnosprawnym wykonano już ponad 10 tys. zabiegów rehabilitacyjnych.

Program „Powiat Kielecki przyjazny dla mieszkańców w ograniczaniu skutków niepełnosprawności” jest realizowany już od 11 lat przez Powiatowe Centrum Usług Medycznych w Kielcach.

W pierwszym półroczu 2018 r. w PCUM wykonano ponad 10 tys. zabiegów rehabilitacji ruchowej, fizjoterapii, masażu i badania gęstości kości. Wartość wykonanych zabiegów przekroczyła kwotę 100 tys.  zł. Dodatkowo z PCUM wypożyczono bezpłatnie 118 sztuk sprzętu do rehabilitacji domowej, a 76 mieszkańców skorzystało z dowozu na rehabilitację busem przystosowanym do przewozu osób niepełnosprawnych. Łączna kwota przeznaczona na realizację programu przekracza 320 tys. zł i pochodzi ze środków własnych powiatu kieleckiego, miasta Kielce oraz 14 gmin uczestniczących w projekcie.

Obecnie w programie uczestniczą gminy: Bodzentyn, Bieliny, Daleszyce, Miedziana Góra, Sitkówka-Nowiny, Zagnańsk, Masłów, Chęciny, Raków, Łagów, Górno, Mniów, Pierzchnica, Nowa Słupia oraz miasto Kielce.

– Zainteresowanie programem jest bardzo duże, dlatego warto rozmawiać z wójtami i burmistrzami z gmin z naszego powiatu, aby przyłączali się do tego typu inicjatyw. Z bezpłatnej pomocy mogą skorzystać wszystkie osoby, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności – mówi Bogdan Gierada, członek Zarządu Powiatu w Kielcach.