NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Czytanie jest w modzie – konkurs czytania nowego tekstu ˝Afryka Kazika˝

0

Czytanie jest w modzie – pod takim hasłem p. Beata Łabęcka i p. Aleksandra Matys ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Brzezinach przeprowadziły konkurs głośnego czytania. Trzecioklasiści wyruszyli w podróż z Kazikiem i wspólnie przemierzali z nim kontynent Afrykański, odwiedzając ciekawe miejsca.

Celem konkursu jest popularyzacja czytania wśród dzieci, propagowanie wartościowej literatury, zwrócenie uwagi na poprawne posługiwanie się piękną polszczyzną oraz stworzenie uczniom możliwości konfrontacji własnych osiągnięć z rówieśnikami, a także  promocja i zachęta do wypożyczania książek. Po długich obradach jury wyłoniło zwycięzców, choć nie było to łatwe zadanie, ponieważ wszyscy nagrodzeni zaprezentowali wspaniały kunszt czytelniczy. O zwycięstwie zadecydowały ułamki punktów.

klasa III a

I miejsce Maria Wąsik, II miejsce Piotr Nowak, III miejsce Aleksandra Bentkowska. Wyróżnienia: Patrycja  Brzoza, Tomasz Kruk i Seweryn Ramiączek

klasa III b

I miejsce Krystian Gonciarz, II miejsce Milena Władyszewska, III miejsce Julia Jaworska i Liliana Kuranda. Wyróżnienie Flip Dudek, Ksenia Gonciarz i Piotr Węgrzyn.

Nagrody wręczyła z-ca dyrektora p. Katarzyna Telka, która pogratulowała uczestnikom konkursu pięknej intonacji, płynności i biegłości w czytaniu.

Dzięki czytaniu książek kształcimy naszą wyobraźnię. Dobra książka porusza i ożywia umysł. Telewizja i komputer  w dużym stopniu ograniczają samodzielne myślenie. Niczego nie musimy sobie wyobrażać, czy dochodzić do czegoś drogą naturalnej refleksji.

Ponadto wiemy, że czytanie ma zbawienny wpływ na naszą ortografię. Młodym ludziom, którym ta dziedzina spędza sen z powiek, nie powinni pozostać obojętni na literaturę. Dzieci poprzez śledzenie oczami wyrazów zapamiętują ich pisownię. Od dawna wiadomo, że zwroty zawarte w książkach wzbogacają nasze słownictwo. Lekkość wysławiania się i elokwencja na pewno przydadzą się w życiu naszym uczniom.

Beata Łabęcka- nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej

Galeria zdjęć – Jasełka Bożonarodzeniowe w Zespole Placówek Oświatowych w Morawicy

0

Serdecznie zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z Jasełek Bożonarodzeniowych w ZPO w Morawicy.

Zaproszenie na Jasełka Bożonarodzeniowe Zespołu Placówek Oświatowych w Morawicy

0

Już jutro, 22 grudnia o godz. 17:00 w sali gimnastycznej Zespołu Placówek Oświatowych w Morawicy odbędą się Jasełka Bożonarodzeniowe.

Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Morawicy serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców gminy do udziału w tym wyjątkowym przedstawieniu.

- jaselka_uczniow_zespolu_placowek_oswiatowych_w_morawicy.png

Przedszkolaki i uczniowie z Morawicy uczą się o ochronie zapylaczy

0
W Przedszkolu Samorządowym w Morawicy oraz w Zespole Szkół w Morawicy zorganizowano fascynujący projekt edukacyjny skierowany do najmłodszych. Przedszkolaki oraz uczniowie klas 1-3 mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w projekcie „Ochrona zwierząt zapylających. Ludzie i zapylacze – sprzymierzeńcy, nie konkurenci”.

Inspirujące warsztaty od Fundacji Ekologicznej „Pszczoła Musi Być”

Edukatorzy z Fundacji Ekologicznej „Pszczoła Musi Być” przeprowadzili serię warsztatów, które miały na celu zwiększenie świadomości młodych ludzi na temat roli i ochrony zapylaczy w naszym ekosystemie. Warsztaty skupiały się na trzech głównych obszarach:
  1. „Ekologia na co dzień” – pokazywanie dzieciom, jak mogą na co dzień dbać o środowisko.
  2. „Zapylacze, pszczoły i pszczelarze” – przybliżenie roli zapylaczy w ekosystemie i znaczenia pszczół.
  3. „Nie takie straszne jak nas widzą. Niegroźne a nawet pożyteczne rośliny i zwierzęta” – demistyfikacja mitów dotyczących niektórych gatunków roślin i zwierząt.
Reakcja dzieci na prezentowane treści była wyjątkowo pozytywna. Z zaciekawieniem i uśmiechem na twarzach uczestniczyły w warsztatach, aktywnie włączając się w działania i kreatywnie podchodząc do nowo zdobywanej wiedzy. Projekt okazał się znakomitą okazją do rozwijania świadomości ekologicznej oraz zainteresowań przyrodniczych wśród najmłodszych. Szczegółowe informacje na temat projektu, jak również o działalności Fundacji Ekologicznej „Pszczoła Musi Być”, znajdują się na stronie zajeciaekologiczne.pl. Projekt „Ochrona zwierząt zapylających. Ludzie i zapylacze – sprzymierzeńcy, nie konkurenci” stanowi ważny krok w kierunku budowania świadomości ekologicznej wśród najmłodszych mieszkańców Morawicy, a także stanowi inspirację dla podobnych inicjatyw w innych społecznościach. fot: Przedszkole Samorządowe w Morawicy gmina Morawica, Zespół Placówek Oświatowych w Morawicy

Zapraszamy na konferencję ,,Rodzina z problemem uzależnienia – wsparcie rodziców w procesie profilaktyki i wychowania”

0

10 października przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Z tej okazji w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach o godz. 9.00 odbędzie się konferencja pt. ,,Rodzina z problemem uzależnienia – wsparcie rodziców w procesie profilaktyki i wychowania”. Organizatorami wydarzenia są Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego i Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy.

Konferencja skierowana jest do pedagogów, psychologów i wychowawców szkolnych oraz pracowników poradni psychologiczno – pedagogicznych z terenu województwa świętokrzyskiego, a jej tematem będzie problem uzależnienia w populacji dzieci i młodzieży. Podczas wydarzenia Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii zaprezentuje także wystawę prac swoich podopiecznych.

Program konferencji

W ramach Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy organizuje także kilka innych wydarzeń:

  • już 8 października zaprasza na Białą Niedzielę. W ramach wydarzenia w Centrum Zdrowia Psychicznego przy ul. Kusocińskiego 59 w Kielcach, w godzinach od 8.00 do 15.00, będzie można skorzystać z bezpłatnych porad specjalistów z dziedziny psychiatrii i psychologii dorosłych. Do dyspozycji mieszkańców regionu świętokrzyskiego będą też psychologowie dziecięcy. Na taką wizytę nie trzeba się wcześniej umawiać, nie potrzeba też skierowania. Wystarczy po prostu przyjść. W ramach akcji, w dniu wydarzenia będzie można  zrelaksować się w specjalnym pokoju z muzykoterapią,
  • 9 października uczniowie Szkoły Branżowej w Kielcach poprowadzą warsztaty fryzjerskie dla podopiecznych ŚCP,
  • 10  października odbędą się warsztaty kosmetyczne z udziałem Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Morawicy. Natomiast w kolejnych terminach zaplanowano zajęcia artystyczne z udziałem uczniów kieleckiego „Plastyka”,
  • 11 października pacjenci ŚCP będą uczestniczyć w koncercie zespołu APA, którego wokalistą jest Krzysztof KIS Kisiała.

KONKURS NA PLAKAT ANTYSMOGOWY

0

Urząd Miasta i Gminy w Morawicy zaprasza uczniów klas IV-VIII ze szkół podstawowych z terenu Miasta i Gminy Morawica do udziału w konkursie ekologicznym na plakat antysmogowy pn. „Smog nas zje – NIE, nie damy się”.

Konkurs organizowany w ramach zadania Edukacja ekologiczna mieszkańców Miasta i Gminy Morawica i współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Zadaniem uczniów jest wykonanie pracy plastycznej w formacie A3 w dowolnej technice – malowanie, rysowanie, wyklejanie, grafika komputerowa, kolaż. Motywem przewodnim pracy ma być ochrona powietrza przed zanieczyszczeniami.

Prace konkursowe można złożyć za pośrednictwem szkoły lub w Urzędzie Miasta i Gminy w Morawicy pok. nr 6 w terminie do 20 października 2023 r. Należy pamiętać o dołączeniu RODO do każdej pracy.

Poniżej regulamin i oświadczenie RODO

Zachęcamy do udziału, czekają atrakcyjne nagrody.

Do pobrania:

Regulamin

RODO

Narada Burmistrza Miasta i Gminy Morawica z dyrektorami szkół i placówek oświatowych

0

W dwóch szkołach, dla których organem prowadzącym jest Miasto i Gmina Morawica nastąpiły zmiany na stanowiskach dyrektora. Na emeryturę odeszły Panie Irena Bisaga oraz Urszula Wróblewska. Dyrektorem Szkoły Podstawowej w Dębskiej Woli została Pani Monika Pabian, a Dyrektorem Szkoły Podstawowej w Bilczy – Pani Ewa Kosowska.

W nowym roku szkolnym naukę w szkołach z terenu gminy podejmie 1614 uczniów, natomiast do placówek wychowania przedszkolnego będzie uczęszczało 811 przedszkolaków.

Na koniec spotkania Pan Burmistrz życzył wszystkim dyrektorom powodzenia i wytrwałości w nowym roku szkolnym.

Wręczenie aktów powołania na stanowisko dyrektorów placówek oświatowych w Mieście i Gminie Morawica

0

We wtorek, 25 lipca br. Burmistrz Miasta i Gminy Morawica wręczył akty powołania na stanowisko dyrektora szkoły, wyłonionych w drodze konkursu.

Uroczyste wręczenie aktów powołania na stanowisko dyrektora szkoły na lata od 1 września 2023 r. do 31 sierpnia 2028 r. odbyło się we wtorek 25 lipca br., w Centrum Samorządowym w Morawicy. Wręczenia dokonał Burmistrz Marian Buras. Podczas uroczystości obecna była również Pani Bożena Kropisz – wizytator Kuratorium Oświaty w Kielcach, Anna Kowalska – Sekretarz Miasta i Gminy Morawica, Agnieszka Zarzycka – zastępca Skarbnika Miasta i Gminy Morawica oraz Anna Tkacz – inspektor ds. oświaty w UMiG w Morawicy.

Dyrektorzy, którzy otrzymali akty, zostali wyłonieni w drodze konkursu, który odbył się 11 lipca 2023 r. O ich wyborze decydowali przedstawiciele organu prowadzącego, organu nadzoru, Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców oraz związków zawodowych. Każdy z członków komisji, po wysłuchaniu prezentacji kandydata, mógł zadać mu pytanie. Następnie przechodzono do głosowania, na podstawie, którego decydowano o wyłonieniu kandydata na dyrektora danej placówki.

Zespół Placówek Oświatowych w Morawicy będzie nadal prowadzony przez dyrektora Jacka Kuzię, w Szkole Podstawowej w Brzezinach, tak jak w latach ubiegłych, dyrektorem będzie Krzysztof Kubicki, a w Szkole Podstawowej w Obicach na stanowisku pozostanie dyrektor Jerzy Węgrzyn.

Zmiana nastąpiła w Szkole Podstawowej w Bilczy, gdzie wieloletnim dyrektorem była Pani Urszula Wróblewska, a która w tym roku odeszła na emeryturę. Jej miejsce zajmie dyrektor Ewa Kosowska. Podobna sytuacja ma miejsce w Szkole Podstawowej w Dębskiej Woli, w której odchodzącą na emeryturę dyrektor Irenę Bisagę zastąpi dyrektor Monika Pabian.

Spotkanie dało okazję do bliższego poznania oraz wymiany doświadczeń, ale przede wszystkim do podziękowania odchodzącym dyrektorkom, Pani Urszuli Wróblewskiej oraz Pani Irenie Bisadze, które swoją wieloletnią pracą, poświęceniem i oddaniem na stałe wpisały się w historię nie tylko prowadzonych przez siebie szkół, ale i całej społeczności Miasta i Gminy Morawica.

E.Tarach

Nowa oferta Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Morawicy

0

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Morawicy proponuje nowe zawody. To już nie tylko technik masażysta, opiekun medyczny, terapeuta zajęciowy, technik sterylizacji medycznej, technik elektroradiolog, technik usług kosmetycznych czy choćby higienistka stomatologiczna. W roku szkolnym 2023/2024 w ofercie szkoły pojawia się również zawód podolog. Oferta nie wydaje się być zaskakująca, gdy weźmie się pod uwagę kilkunastoletnie doświadczenie szkoły w kształceniu w zawodzie technik usług kosmetycznych. To nie tylko kadra, ale stale doposażane pracownie stanowią podstawę do wprowadzenia do oferty szkoły wymienionego zawodu.

Jeśli kojarzycie szkołę wraz z jej prawie 60-letnią tradycją, to na pewno zaskoczą Was przemiany jakie zaszły w ostatnich latach; doskonale wyposażone pracownie to kluczowy element skutecznego kształcenia w wymienionych zawodach. Jak skuteczne jest to kształcenie pokazują wyniki zdawalności egzaminów zawodowych oraz opinie pracodawców o naszych absolwentach. Jeśli zachęciliśmy Państwa do skorzystania z naszej oferty to serdecznie zapraszamy. Naprawdę warto. Zapraszamy do konsultacji w sprawie wyboru zawodu po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.Za to się u nas nie płaci, podobnie jak nie pobieramy wpisowego ani czesnego. Rekrutacja trwa.

Nasza siedziba: Morawica ul. Kielecka 7.

tel.41-311-46-80; www.szkola-medyczna.com.pl

- baner_ckziu_morawica.jpg